ruuk

м. Дніпро.
пр. Б.Хмельницкого, 7
Працюємо: Пн-Пт
з 10 до 19

Багатоканальний телефон:
099 704 96 65

Мобільний / Viber:
096 234 05 90
Записатися

Як бути з орендованим майном в період карантину (СOVID-19)

Головна > Юридичні аспекти > Як бути з орендованим майном в період карантину (СOVID-19)

Прийнятим Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» № 540-IX від 30.03.2020 р.  було внесені зміни до податкового, митного, цивільного кодексів, кодексу законів України про працю, кодексу України про адміністративні правопорушення та ряду інших законодавчих актів.

В тому числі, Законом № 540-IX передбачено питання оренди майна, де вказано, що у випадку запровадження суб’єктом владних повноважень  при встановленні  Кабінетом Міністрів України карантину, обмежувальних заходів, в результаті яких наймач зазнає обмежень в можливості використовувати майно за його призначенням (в тому числі через обмеження або заборони здійснювати діяльність, яка здійснювалась наймачем до їх вжиття з використанням цього майна, розмір плати за користування нерухомим майном (його частиною) не може перевищувати сукупного обсягу витрат, які наймодавець здійснив або зобов’язаний здійснити для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплати вартості комунальних послуг впродовж періоду дії відповідних заходів.

Вказані витрати покладаються на наймача як плата за користування майном за відповідний період пропорційно площі нерухомого майна, яку він наймає відповідно до договору, якщо договором не передбачений обов’язок наймача самостійно сплатити ці витрати повністю або частково.

Якщо мова йде про оренду державного майна це одне питання, а якщо про приватне, це зовсім інше. Оскільки втручання держави в приватні господарські відносини не передбачається Господарським кодексом України.

Згідно ч. 6 ст.762 Цивільного кодексу України  наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.  Законом № 540-IX чітко передбачені статті ЦК України до яких було внесено зміни, імперативну норму до Цивільного кодексу з вказівко орендавцям: «Пробачити борг» внесено не було.

А тому, якщо орендованим майном являється приміщення у торговельному чи офісному центрі, ресторан, кав’ярня, центр розваг чи оздоровлення, то в такому разі є підстави для застосування ч. 6 ст. 762 ЦК України, згідно якої наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.  А якщо орендованим майно являється квартира, аптека, продуктовий магазин, станція технічного обслуговування то  цьому такі обставини, як падіння попиту та відсутність клієнтів, не звільняють від відповідальності за виконання зобов’язань про оплату оренди.

Кожний випадок оренди майна індивідуальний та залежить від цільового призначення майна та виду його використання, а тому питання оплати оренди майна не може бути урегульовано однією спеціальною нормою в супереч вимогам чинного законодавства. Враховуйте такі питання завчасно, ініціюйте укладення додаткових угод щоб уникнути судових спорів.