Законодавство України спільне проживання осіб різної статі однією сім’єю (цивільний шлюб) без реєстрації в установленому порядку не узаконило, тому що в сімейному кодексі України такого поняття немає. Однак, цей факт не заважає виникненню права на спадок від одного з цивільного подружжя на користь іншого при наявності певних обставин. Так, у разі, якщо цивільне подружжя спільно нажили якесь майно, то в судовому порядку потрібно доводити, хто купував, за які кошти, хто на той момент працював. Головним доказом будуть довідки з місця роботи, чеки і т.д. Якщо майно купувалося до спільного проживання, то жодної підстави для виникнення зазначеного права не існує.
При розподілі спадщини цивільні дружини або чоловіки вступають в право на спадкування у четверту чергу і за умови більш п’яти років спільного проживання (ст.1264 Цивільного кодексу України).
Перша черга належить дітям, законним чоловікам або дружинам, матері або батьку.
До другої черги відносяться: брат, сестра, бабуся чи дідусь, онуки чоловіка або дружини.
До третьої черги – рідні дядьки або тітки.
У четверту чергу право на спадкування отримують особи, які проживають разом не менше 5 років до відкриття спадщини. У таких випадках доказовою базою для суду будуть будь-які документи, що підтверджують спільне проживання, свідки, сусіди.
У разі вирішення питання про спадщину шляхом мирової угоди між спадкоємцями, необхідно звернутися безпосередньо до нотаріуса.