РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ С ІНОЗЕМЦЕМ

Головна > Закони > РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ С ІНОЗЕМЦЕМ

За останній період часу ми все частіше стаємо свідками укладання шлюбів між українцями та іноземними громадянами. Міжнародні шлюби знаходяться на піку своєї популярності. У зв’язку з цим почастішали виникнення питань, які вимагають додаткового врегулювання за допомогою адвокатів, які спеціалізуються на міжнародних правовідносинах.

Виникає ряд додаткових питань при розірванні шлюбу, укладеного між громадянином України та іноземцем.

В такому випадку ми говоримо про іноземний елемент, якщо говорити мовою міжнародного приватного права, а тому, здійснюючи дії щодо розірвання шлюбу, укладеного з іноземцем, ми керуємося Законом України «Про міжнародне приватне право» і міжнародно-правовими договорами, конвенціями про правову допомогу у сімейних справах, укладеними (ратифікованими) Україною з іншими державами.

Адвокат, при вирішенні даного виду питання, допомагає громадянину України, який знаходиться на території України і бажає розірвати шлюб з іноземним громадянином, визначитися, правом якої країни краще керуватися при вирішенні питання при розірванні шлюбу, а також до суду якого уповноваженого органу та якої країни звертатися із заявою про розірвання шлюбу.

Питання визначення права, що підлягає застосуванню до відносин розірвання шлюбу в даному випадку, вирішується колізійними нормами, які закріплені в Законі України «Про міжнародне приватне право».

Хочу розглянути деякі з них і привести приклад припинення шлюбу, і правові наслідки припинення шлюбу визначається правом, яке діє в даний час щодо правових наслідків шлюбу.

Відповідно до Закону України «Про міжнародне приватне право», правові наслідки шлюбу визначаються спільним особистим законом подружжя, а при його відсутності – правом держави, у якій подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання в цій державі, а за відсутності такого – правом, з яким обидва з подружжя мають найбільш тісний зв’язок іншим чином. Подружжя, які не мають загального закону, може обрати право, що буде застосовуватися до правових наслідків шлюбу, якщо подружжя не має спільного місця проживання або якщо особистий закон жодного з них не збігається з правом держави їхнього спільного місця проживання. Вибір права обмежений лише правом особистого закону одного з подружжя без застосування частини другої статті 16 цього Закону. Угода про вибір права припиняється, якщо закон подружжя стає спільним.

Законом України «Про міжнародне приватне право» передбачено, що законом фізичної особи вважається право країни, громадянином якої він є.

Тому на практиці відповідно до вищевказаного Закону, припинення шлюбу здійснюється відповідно до правових положень:

  • загального закону подружжя – права держави, громадянами якої вони є;
  • права держави, в якому особи постійно проживали (якщо хоча б один з подружжя продовжує там проживати);
  • права, з яким обидва з подружжя мають тісний зв’язок (наприклад, розташування загального майна).

Але необхідно звернути увагу на те, що Законом України «Про міжнародне приватне право» передбачено, якщо міжнародним договором України передбачено інші правила, ніж встановлені цим Законом, застосовуються правила цього міжнародного договору.

Наприклад, розглянемо таку ситуацію, коли громадянин України має намір розірвати шлюб з громадянином Російської Федерації. Звернемося до положень Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, ратифікованої Україною відповідним Законом № 240/94-ВР (240/94 ВР) від 10.11.1994.

Відповідно до положень Конвенції, якщо один з подружжя є громадянином однієї Договірної Сторони, а другий – іншої Договірної Сторони, застосовується законодавство Договірної Сторони, установа якої розглядає справу про розірвання шлюбу.

Конвенцією визначено: у справах про розірвання шлюбу в окремо взятому випадку, компетентні установи Договірної Сторони, на території якої проживає подружжя. Якщо один з подружжя проживає на території однієї Договірної Сторони, а другий – на території іншої Договірної Сторони, у справах про розірвання шлюбу компетентні установи обох Договірних Сторін, на територіях яких проживає подружжя.

Отже, за умови, що один з подружжя (громадянин України, який проживає на території України) бажає ініціювати процедуру розірвання шлюбу з громадянином Російської Федерації (проживає в Російській Федерації), громадянин України може звертатися з відповідною позовною заявою до місцевих судів загальної юрисдикції в Україні.

 

Ви можете замовити послуги сімейного адвоката на нашому сайті advokkat.com.ua або за номером телефону 096 234 05 90