Останнім часом почастішали звернення громадян про отримання з податкової служби вимоги про сплату боргу по ЄСВ (Єдиний соціальний внесок), і мова йде про не малі суми – приблизно 26-29 тисяч гривень. Обов’язковий ЄСВ для ФОП становить 22% від мінімальної зарплати, розмір ЄСВ весь час збільшувався (у 2017 році ЄСВ становив 704 гривні, в 2018 році – 819,06 гривні, в 2019-м – 918,06 гривні).
І не дивлячись, що у кожного причини несплати ЄСВ абсолютно різні, податкова служба, іноді без попередньої перевірки і складання відповідного акту, направляє на юридичну адресу вимоги, з яким людина, просто вимушена звертатися до суду, щоб в індивідуальному порядку захистити себе і відновити своє порушене право.
Звичайно, кожен випадок має свої особливості, які не могли бути враховані при складанні вимоги, наприклад коли ФОП останні 3 роки сам був офіційно працевлаштований і за нього сплачував ЄСВ роботодавець, то через суд, необхідно встановити що податковою службою допущено подвійне оподаткування, і відповідно незаконність податкового вимоги. Якщо не зробити це вчасно, суму боргу буде стягнута примусово.
Але багато людей, не розібравшись в нормах законодавства, дійсно неправомірно не сплатили ЄСВ, тому довести незаконність дій податкової служби буде складно. Наприклад якщо ФОПом сплачувалася не належна ставка ЄСВ за працю найманих працівників – інвалідів, а загальна сума заробітної плати (доходу) за місяць, такого працівника, не перевищувала розміру мінімальної заробітної плати. В такому разі ставку ЕО в розмірі 8,41% визначеної бази нарахування не дозволяється застосовувати.
Оскільки зазначена пільга не поширюється на ФОП, то він зобов’язаний був заплатити за такого працівника – інваліда в розмірі 22% до бази нарахування ЄВ, а пільгова ставка застосовується тільки для інвалідів, що працюють на підприємстві, установі або організації.
В кожному окремому випадку щодо оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) по ЄСВ є ряд запитань які потрібно вчасно врахувати, що б уникнути стягнення.