ruuk

м. Дніпро.
пр. Б.Хмельницкого, 7
Працюємо: Пн-Пт
з 10 до 19

Багатоканальний телефон:
099 704 96 65

Мобільний / Viber:
096 234 05 90
Записатися

Послуги адвоката - розділ майна в цивільному шлюбі

Кваліфікована юридична допомога в судових справах, швидке і ефективне рішення ваших правових питань. Ми націлені на досягнення максимального результату в захисті прав та інтересів своїх клієнтів!
Запит на консультацію
Телефонуйте
Задати питання
Замовляйте
Замовити послугу

 

або поштою

info@advokkat.com.ua

Приїжджайте
Пн - Пт10:00 - 19:00

пр. Б. Хмельницького, 7

Головна > Послуги адвоката > Адвокат по сімейних справах > Розділ майна в цивільному шлюбі

Встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу, розділ майна

називаємо цим словосполученням, на мові закону іменується так: «Проживання чоловіка і жінки однією сім’єю без шлюбу». Таке спільне проживання, згідно з чинним законодавством, не проходить безслідно, а породжує взаємні майнові права та обов’язки.

Так, відповідно до Сімейного кодексу який набрав чинності з 2004 року, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, то майно, придбане за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності (якщо вони не вирішили по іншому, уклавши письмовий договір). Більш того, на таке спільно нажите майно поширюються всі правила Сімейного кодексу, що стосується майна подружжя, які перебувають у зареєстрованому шлюбі. Так що все нажите за час проживання однією сім’єю вважається загальним, навіть якщо один з подружжя вів домашнє господарство.

У наш час цивільний шлюб – явище далеко не рідкісне. На жаль, законодавство не так завзято охороняє права співмешканців або, на західний манер, партнерів, як законного подружжя. Проте, встановлення факту проживання однією сім’єю може мати важливі наслідки для особи, наприклад, придбання права на спільно нажите майно.

Для розділу спільно нажитого майна.

Так, відповідно до положень ст. 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними .

З огляду на життєву практику, є чимало випадків, коли особи починають спільне проживання з новими партнерами, відкладаючи розлучення з колишнім подружжям «в довгий ящик». Хочеться ще раз звернути увагу на те, що закон встановлює чітку умову для того, щоб майно вважалося спільно нажитим: особи не повинні перебувати в зареєстрованому шлюбі з кимось ще. Нерідко причиною встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу є і оформлення об’єкту права спільної сумісної власності.

Для вступу в спадщину.

Так, відповідно до ст. 1264 ЦК України, в 4 чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини. У цьому варіанті важливо довести суду не тільки факт спільного проживання, але ще і термін такого.

У список «популярних» причин потрапляє також оформлення права на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

«Особливий» порядок розгляду справ

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в т.ч. про встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу суд розглядає в порядку окремого провадження.

Oсобливe виробництво – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи, або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав, або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Згідно п. 5 ч. 1 ст. 256 ЦПК України, суд може розглядати в такому порядку справи про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Це по-справжньому, дуже конфіденційне і дуже особисте питання, яке вимагає уважного підходу і уваги з боку адвоката. Ми зможемо забезпечити Ваші комфортні умови в даній ситуації.