пр. Б. Хмельницького, 7
Згідно законодавчих норм спадкодавець повністю вільний у визначенні кола своїх спадкоємців. Його воля закріплюється в документі, під назвою, заповіт. Коло спадкоємців, зазначених в заповіті, і розмір часток кожного з них не залежать від черговості спадкування за законом. Одночасно з тим, чинне законодавство вводить один виняток, спрямований на обмеження свободи виявлення волі спадкодавця. Йдеться про залучення спадкоємців, якими гарантується обов’язкова частка в спадщині.
Під спадкуванням обов’язкової частки мається на увазі особливий порядок спадкування, який не залежить від волі спадкодавця, викладеної в заповіті. Крім цього ст. 1235 ЦК України встановлено, що спадкодавець під час складання заповіту не має права відмовити в спадщині осіб, які претендують на обов’язкову частку у спадщині.
Стаття 1241 Цивільного кодексу України передбачає перелік таких осіб:
Необхідно відзначити що непрацездатність може виникати внаслідок двох різних причин. По-перше, особи можуть бути непрацездатними за віком, тобто в разі досягнення ними пенсійного періоду. По-друге, спадкоємці можуть бути непрацездатними за станом свого здоров’я. Йдеться про інвалідів 1-ї, 2-ї і 3-ї груп, якщо їх інвалідність встановлена МСЕК.
Перш за все, повторимо, що право на спадкування обов’язкової частки жодним чином не залежить від волевиявлення заповідача або інших спадкоємців і від їх згоди на визначення такої частки. Крім того, право на обов’язкову частку у спадщині мають спадкоємці як проживали разом зі спадкодавцем, так і ті, які не проживали.
Відзначимо, що утриманці, які є непрацездатними, які перебувають на утриманні спадкодавця і проживають разом з ним, права на отримання обов’язкової частки в спадщині не мають.
Відповідно, обов’язкова частка в спадщині підлягає виділенню в випадках:
Перераховані в статті 1241 Цивільного кодексу України особи незалежно від змісту заповіту мають право на отримання 1/2 частки, що належить кожному з них в тому випадку, якщо б успадкування відбувалося за законом.
Стаття 1241 ЦК України містить перелік підстав, за наявності яких обов’язкова частка може бути зменшена:
Також, виходячи зі змісту статті 1241 ЦК України, можливо зробити висновок про наявність заборони на покладання яких би то не було зобов’язань на спадкоємців обов’язкової частки в рамках цієї частки. Виходить, що таких спадкоємців (знову ж таки, в рамках належної їм обов’язкової частки) не можна обтяжити, наприклад, обов’язком виконати заповідальну відмову або інші дії).
Майно яке враховується при розрахунку обов’язкової частки:
В цьому випадку передбачений наступний порядок дій: